Blog

Entropia wszechświata wzrasta

Pamiętacie drugą zasadę termodynamiki? Entropia wszechświata wzrasta. Każdy układ staje się coraz bardziej nieuporządkowany. Wszystko się rozpada i powstaje chaos.
I choćbyście się najzdrowiej odżywiali, ćwiczyli kilka razy dziennie, regularnie spali, łykali suplementy itd. to i tak w pewnym momencie zastarzejecie się i umrzecie.
Dlatego NIE CZUJCIE SIĘ WINNI, kiedy zachorujecie. Choćbyście się bardzo starali, i tak kiedyś to się stanie. Róbcie wszystko, aby być zdrowym, ale kiedy to się nie uda, cóż, to jest część życia.
Jesteśmy wychowani w represyjnej kulturze. Dzieciom od małego się mówi, że mają być inne, lepsze, ładniejsze, zdolniejsze, bardziej pracowite, każdy pewnie sporo może dopisać do tej listy. Ciągła krytyka, wmawianie dzieciom, że są złe, grzeszne, leniwe, samolubne itd. To jest PRZEMOC.
Po takim wychowaniu ludzie mają skłonność do krytykowania się, samobiczowania, do poczucia winy. Również, gdy zachorują. Dlatego o tym piszę. Nie czujcie się winni, to zmniejsza szansę na wyzdrowienie. I tak wszystko się rozpada.
Zachorowałeś na nowotwór i myślisz sobie, gdybym wtedy nie przeżył tego stresu, to może bym nie zachorował… Ale wtedy postąpiłeś tak jak umiałeś. Mądrzejszy jesteś teraz.
Gdybym wtedy miał tą wiedzę o odżywianiu, którą mam teraz… Gdybym zażywał leki… Gdybym… Gdybym…
Nie twórzcie niepotrzebnych myśli. Cała sztuka polega na akceptacji tego, co jest. Bo jeśli tego nie akceptujecie, to i tak jest jak jest.
Zjadłeś ciasto, choć się odchudzasz? To powiedz sobie, to już było. Minęło. A od teraz obiecuję sobie, że BĘDĘ O SIEBIE DBAĆ I NIE BĘDĘ SOBIE SZKODZIĆ. Wciąż i wciąż od nowa, aż wykształci się nowy nawyk.
Wiosna przynosi energię życzliwości, również dla siebie.

‹ powrót